Protsendilaadsed



Promill (tähis ‰) on tuhandik osa kogumist, seega 1‰ = 1/ 1000 = 0,001
Promilli saab arvutustes kasutada analoogiliselt protsendile, arvesse tuleb võtta vaid seda, et tervik on siis 1000‰. Promille kasutatakse täpsete ja väikeste osamäärade arvutamisel ja märkimisel, näiteks väärismetalli sisaldus sulamis nn proov, toimeained nt ravimites, veres, rahvastikuuuringud, merevee soolasus jne.


Promill (ingl k. per mil, per mille, per mill, aga ka permil või permille) tuleneb ladina keelest ning tähendab " (iga) tuhande kohta" on kümnendik protsendist ehk üks osa tuhandest. Promilli kasutatakse inglise keeles väga harva.
Kindlasti ei tohi segi ajada mõistega ppm ("parts per million", U.S), mis tähendab osa miljoni kohta (nimetajas on 1000000) (wikipedia.org)

Näiteks: Mitu grammi puhast kulda on sõrmuses prooviga 585 ja massiga 2 grammi?
Proov 585 tähendab, et puhas kuld moodustab sõrmuse massist 585‰, ülejäänud osa on mingist muust metallist (nt vask).
Arv
Promill
Tervik: 
2 grammi  
1000‰
Osa:
x grammi
585‰
Arv
Promill
Tervik: 
2 grammi  
24 ct
Osa:
x grammi
13 ct


Siit x = 2 gr * 585‰ / 1000‰ = 1,17 grammi puhast kulda on nimetatud sõrmuses.
  
Karaat (tähis ct) on kahekümneneljandik osa (1/ 24) kogumist, mida kasutatakse väärismetallide (näiteks kulla) puhtuse mõõtühikuna. Seega on 24 karaadine kuld puhas kuld, 12 karaadine kuld aga sisaldab 50% puhast kulda.
Näiteks: Mitu grammi puhast kulda on sõrmuses prooviga 13 ct ja massiga 2 grammi?
Siit x = 2 gr * 13 ct / 24ct = 1,08 grammi puhast kulda on nimetatud sõrmuses.
Kindlasti ei tohi omavahel segi ajada osakaalu karaati massimõõtühiku karaadiga - vääriskivide ja pärlite massi mõõdetakse tihti mittesüsteemse mõõtühikuga karaadiga, kus 1 ct = 0,2 grammi. 



Baaspunkt (?) (ingl k a basis point, bp) on sajandik protsendist ehk üks kümnest tuhandest. Kirjeldatud ühikut kutsutakse ka permyriad (ld.k (iga) müriaadi e kümnetuhande kohta). Baaspunkti tähiseks ‱ - on nagu protsendimärk kahe lisanulliga. Kasutusvaldkond on finantsarvutused ja põllumajandus.


Kui on veel huvi osakaalude, arvusüsteemide, kulla jt väärismetallide mõõtmise kohta, tasub uurida selliseid mõisteid nagu Pennyweight (dwt) ja Troy pound (troy).

---


Proovige lahendada mõned ülesanded protsendilaadsetega. Vaata siia - testmoz.com/74840

Lihtne ju!

No comments:

Post a Comment